Türkiyenin en kapsamlı forum/yorum portalı olacak olan sitemize katkıda bulunmak ister misiniz? Moderatorler/Yöneticiler aramaktayız. BİZE YAZIN >>

Lületaşı Nedir? Nerede Çıkarılır? Ne İşe Yarar?

faydalirehber
Mesaj: 3

Lületaşı Nedir? Nerede Çıkarılır? Ne İşe Yarar?

Mesaj#1 » 2017 Ağu 24 22:44

LÜLE TAŞI NEDİR? LÜLE TAŞI NE İÇİN KULLANILIR?
Lületaşı nedir?; Magnezyum ve silisyumdan oluşan lületaşı, bir kayaç tipidir. Yumuşak, ince ve gözenekli bir dokuyla beraber beyaz bir renge sahiptir. Arkeolojik birçok çalışma doğrultusunda uzmanlar lületaşının çağlardan bu zamana farklı amaçlarla kullanıldığını kanıtlamıştır.

Lületaşı günümüzde ise birçok süs eşyasının ve piponun yapımında kullanılmaktadır. Özellikle tütünü pipo ile içmen yaygınlaştıkça, lületaşı da dünyada önemli bir yer edinmeye başlamıştır.

Lületaşı Nerede Çıkarılır?
Lületaşı ve bunun gibi benzer mineraller, Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Fransa ve Fas gibi ülkelerde çıkarılmaktadır. Fakat ticari açıdan işlenebilir olması sebebiyle ön plana çıkan tüm lületaşı yatakları Eskişehir’de bulunmaktadır.

Lületaşı Nerelerde Kullanılır?
Hafif olması ve gözenekleri ile ünlü olan lületaşı, özellikleri sebebiyle çok iyi bir pipo malzemesidir. Lületaşından yapılan pipolar diğerlerine nazaran insana daha çok zevk verir. Lületaşı bunun yanı sıra, sanayi dallarında filtre ve yalıtım malzemesi olarak da kullanılmaktadır. Teknolojinin de gelişmesi ile birlikte bu mineral sanayide çok yardımcı bir madde haline gelmiştir. Lületaşı bunların yanı sıra kolye, küpe, bilezik, nargile, tespih, iğne, saksafon yapımında kullanılırken aynı zamanda leke çıkarmada, araçlar için katalizör yapımında ve cami maketlerinde kullanılmaktadır.

LÜLETAŞININ ÖZELLİKLERİ
Lületaşı Mg4Si6O15(OH)2.6 H2O kimyasal formülüne sahiptir.
Lületaşının içerdiği mineraller belli oran ve noktalarda yoğunlaşma gösterir.
İçeriğinde bulunan kristallerde düzensiz bir görünüm vardır.
Lületaşının çok ince gözenekleri vardır ve oldukça yumuşak olması ile bilinir.

Etiketler:Lületaşı Nedir,Lületaşının Özellikleri,Lületaşı Faydaları,Lületaşı Nerede Çıkar
Kaynak:http://faydalirehber.com/genel-kultur/luletasi-nedir-nerede-cikarilir-ne-ise-yarar/

“Hobi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 5 misafir

Giriş  •  Kayıt