Türkiyenin en kapsamlı forum/yorum portalı olacak olan sitemize katkıda bulunmak ister misiniz? Moderatorler/Yöneticiler aramaktayız. BİZE YAZIN >>

İntragastrik Mide Balonu Nedir?

okandansonra
Mesaj: 10

İntragastrik Mide Balonu Nedir?

Mesaj#1 » 2018 Nis 25 16:27

Endoskopik intragastrik balon veya kısaca mide balonu nispeten yeni ve cerrahi olmayan bir obezite tedavisi yöntemidir. Sadece diyet ve egzersizle, daha komplike bariatrik cerrahi metodlar arasındaki boşluğu doldurmak üzere geliştirilmiştir.

Obezitenin ameliyatsız bir obezite tedavisi olarak kullanımı tüm dünyada bilinen ve geçerli bir metoddur. Mide içerisinde yer kaplayan bir balon yardımıyla tokluk hissi vererek obeziteyi kontrol altına alma fikri ilk kez 1982’de geliştirilmiştir. O günden bugüne pek çok farklı balon türüyle başarılı bir kilo kaybı sağlanabildiği yüzlerce çalışmayla kanıtlanmıştır. 1980’lerin ortalarında kötü tasarlanmış ve üretilmiş balonların kendiliğinden inmesi ve barsak tıkanıklığına yol açması gibi nedenlerle mide balonu kullanımı bir süre sekteye uğramıştır.

1987’de Florida’da yapılan bilimsel bir kongrede çok sayıda uluslararası uzman biraraya gelerek ideal gastrik balon için temel tasarım kriterlerini belirlemişlerdir. Bu sayede üretilen yeni nesil mide balonları tüm Avrupa’da kabul edilmiş bir tedavi metodu haline gelmiştir. İyi bir balonda bulunması gereken özellikler:

Yüksek kalitede silikon elastomerden üretilmeli, böylece mide asidine ve gıdaların keskin parçalarına dirençli olmalıdır.
Serumla doldurulmalıdır.
Küresel şekilde, düzgün yüzeyli olmalı, ülser ve tıkanıklıklara yol açma potansiyeli düşük olmalıdır.
Uygun takip için radyoopak işaretleyici içermelidir.
Anatomiye göre uyarlanmak üzere 400-500 cc hacimde olmalıdır.

Mide balonunun mideye yerleştirilmesi endoskop denilen ışıklı bir kamera yardımıyla yapılır. Bu cihaz ortalama 0.8-12 mm kalınlığında, yemek borusundan kolayca geçecek esnekliktedir. İşlem sırasında anestezi uzmanı tarafından uygulanan ve sedoanaljezi adı verilen bilinçli sedasyon tekniği ile, solunum durdurulmadan hastanın 10-15 dakikalığına tamamen uyuması sağlanır. Yani işlem sırasında hiçbir şey hissetmeniz veya hatırlamanız mümkün değildir.

“Sağlıklı Yaşam” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

cron

Giriş  •  Kayıt