Türkiyenin en kapsamlı forum/yorum portalı olacak olan sitemize katkıda bulunmak ister misiniz? Moderatorler/Yöneticiler aramaktayız. BİZE YAZIN >>

Tüp Mide Ameliyatı

okandansonra
Mesaj: 10

Tüp Mide Ameliyatı

Mesaj#1 » 2018 May 18 17:49

Ameliyatla ilgili bilinmesi gereken ilk konu genel anestezi altında yapılması gerektiğidir. Dünyada anestezi alması çok riskli bulunan çok ekstrem birkaç vakada epidural anestezi ile gerçekleştirilmiş olsa da, tüm vakalarda genel anestezi altında uygulanmaktadır. Genel anestezi öncelikle damar yolundan verilen ilaçlarla uyutulmanızı, ardından soluk borusuna yerleştirilen bir tüp aracılığıyla anestezi cihazına bağlanmanızı içerir.

Tüp mide ameliyatı

Obezite cerrahisinde altın standart laparoskopidir. Yani ameliyat karın açılmadan, sadece 4 veya 5 adet, en büyüğü 1.3 cm uzunluğunda küçük kesiden özel aletlerle girilerek gerçekleştirilir. Görüntüyü HD kalitesinde aktaran ve büyüten bir kamera yardımıyla açık ameliyatta görülemeyecek kadar detaya hakim olunur. Özellikle obezite cerrahisinde, “daha iyi hakim olmak” gibi bir iddiayla açık ameliyat ilk seçenek olarak sunulamaz ve kabul edilemez. Ancak bazen laparoskopik ameliyatın açık ameliyata dönüştürülmesi gerekebilir. Ameliyat sırasında yaşanabilecek teknik sorunlara bağlı bu dönüş bir tıbbi hata değil, hastanın sağlığı için alınmış doğru bir karardır. Özetle, daha önce açık ameliyat geçirmiş olsanız dahi, obezite cerrahisinin tüm yöntemlerini laparoskopik olarak uygulamaktayız.

Laparoskopik ameliyatın en büyük avantajı karında büyük bir kesi olmadığından ağrının çok az olmasıdır. Bu hem ameliyat sonrası konforunuzu yükseltir, hem de kanama, solunum problemleri gibi akut, yara yeri fıtığı gibi uzun vadeli komplikasyonları azaltır. Obezite cerrahisinde laparoskopik yöntemin komplikasyonlar ve riskler açısından çok daha üstün olduğu kanıtlanmıştır.

Laparoskopinin gelişmiş bir versiyonu da robotik cerrahidir. Robotik cerrahinin en önemli üstünlüğü üç boyutlu bir görüntü ve elbileği hareketlerini kopyalayabilen ve dar alanlarda çok yetenekli olan el aletleri sunmasıdır. Buna karşın, gerek maliyet yüksekliği, gerek kurulum ve acil durumlarda batına acil müdahale gerektiğinde sökülüm aşamalarının zaman alıcı olması nedeniyle yaygın kullanıma girememiştir. Yapılan geniş çalışmalarda komplike vakalarda dahi deneyimli bir cerrah tarafından yapılan laparoskopik ameliyata belirgin üstünlüğü saptanmamıştır. Bununla birlikte, özellikle reklam gücü ve halk arasında “lazer” e benzer bir üstünlük duygusu yaratması nedeniyle sıklıkla reklamlarda kullanılmaktadır.

Kaynak: https://www.tupmide.com/tup-mide-ameliyati-nasil-yapilir/

“Sağlıklı Yaşam” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir

Giriş  •  Kayıt